HYABAK® to jedyne krople nawilżające
z filtrem UV, który stanowi dodatkową
ochronę powierzchni oka przed
szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
Nawilżające i ochronne krople do oczu HYABAK® zawierają w swoim składzie actinoquinol, substancję, która pochłania promieniowanie słoneczne szkodliwe dla naszych oczu, dzięki czemu pełni rolę filtra UV i stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla powierzchni naszego oka.
Jak promieniowanie UV wpływa na poszczególne struktury oka?
Rogówka znajduje się w przedniej części oka. To ona jest odpowiedzialna za załamanie światła wpadającego do oka i to na nią pada całe promieniowanie UVA, UVB i ewentualnie UVC. Rogówka pochłania całe UVC i część UVB. UVA oraz pozostała część UVB przedostaje się w głąb oka. Część tego promieniowania jest blokowana przez kolejną strukturę oka, tęczówkę, a część przedostaje się przez źrenicę w tęczówce do soczewki.
Soczewka ma zmienną absorbcję UV, zależną od wieku. Wraz z wiekiem struktura ta ulega żółknięciu, co pozwala oku pochłaniać większy zakres promieniowania UV. Dlatego też ochrona oczu jest niezwykle ważna u dzieci.
Naturalny filtr UV oka tworzą razem rogówka i soczewka, których zadaniem jest ochrona siatkówki, najbardziej delikatnej i najistotniejszej tkanki w oku. To ona jest odpowiedzialna za zamianę energii świetlnej na impuls nerwowy.
Na co dzień, gdy słońce nie świeci zbyt mocno, oczy same bronią się przed promieniowaniem UV. Obecny w nich kwas askorbinowy chroni soczewkę przed uszkodzeniem przez ultrafiolet. Inną barierą ochronną, która aktywowana jest bezwarunkowo, jest mrużenie oczu powodujące zmniejszenie źrenic. Podczas dużej ekspozycji na słońce konieczna jest jednak dodatkowa ochrona.
Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV może doprowadzić do uszkodzenia przedniego odcinka oka, t.j. rogówki, tęczówki i soczewki, a w niektórych przypadkach nawet siatkówki, co skutkuje poważnymi problemami ze wzrokiem.
Najbardziej powszechne zmiany chorobowe spowodowane promieniowaniem UV to: słoneczne zapalenia rogówki i spojówki, tłuszczyk, skrzydlik, zaćma, AMD (zwyrodnienie plamki żółtej) oraz nowotwory skóry i powiek.
Słoneczne zapalenia rogówki i spojówki charakteryzują się dużą bolesnością, powodują łzawienie i odczucie suchości oka, mogą również pogorszyć widzenie. Z kolei tłuszczyk i skrzydlik to zwyrodnienia spojówek, oba schorzenia usuwane są tylko operacyjnie.
Zaćma to zmętnienie soczewki oka. Powstaje w wyniku starzenia się organizmu, a wieloletnie narażanie oczu na promieniowanie UV może znacznie pogłębić sam proces. Zaćma znacznie pogarsza jakość widzenia, może zniekształcać obraz oraz powodować nieprawidłowe widzenie barw. Podobnie jak w przypadku tłuszczyka i skrzydlika leczy się ją jedynie operacyjnie.
Kolejną poważną chorobą oczu, do powstania której może przyczyniać się promieniowanie UV jest AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Jest to najczęstsza przyczyna utraty wzroku u osób powyżej 55 roku życia. Za jedną z teorii powstania tej choroby uznaje się stres oksydacyjny, który wywoływany jest m.in. przez nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV. Kluczowa zatem jest profilaktyka w tym obszarze, obejmująca chociażby noszenie profesjonalnych okularów przeciwsłonecznych oraz wspomagająco nawilżenie oczu kroplami z filtrem UV.
Promieniowanie UV może doprowadzić do bardzo poważnych chorób oczu, dlatego pamiętajmy zawsze o zabezpieczeniu przed nim nie tylko naszej skóry ale także oczu.