Zespół suchego oka

zaczerwienione oko

Czy rozpoznajesz te objawy?

Suchość oczu

Pieczenie oczu

Kłucie w oku

Łzawienie oczu

To mogą być objawy zespołu suchego oka.

Warto wiedzieć, że zespół suchego oka to poważne schorzenie, które nieleczone powoduje nasilenie dolegliwości, może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń spojówki i rogówki oraz znacznego spadku komfortu życia. Zespół suchego oka, znany również pod nazwą „suche oko”, to zespół objawów, które powstają w wyniku niedostatecznego wydzielania łez lub nieprawidłowego składu łez prowadząc do przewlekłego zapalenia spojówek i rogówki, a więc do zaburzeń powierzchni oka.

Objawy zespołu suchego oka, nasilają się jeszcze bardziej w niekorzystnych warunkach otoczenia np. w pomieszczeniach o suchym powietrzu (klimatyzowanym lub z ogrzewaniem centralnym), na słońcu i wietrze, w miejskim smogu lub w dymie papierosowym oraz kiedy rzadko mrugamy, np. w czasie czytania, oglądania telewizji czy podczas korzystania z komputera w pracy i w domu.

Jakie jeszcze mogą być objawy suchego oka? Zdarza się, że do powyższych dolegliwości dołączają się swędzenie powiek i ich brzegów, zgrubienie i zaczerwienie brzegów powiek, łuski, strupki na brzegach powiek i rzęsach lub zaschnięta wydzielina, uczucie ocierania powierzchni oka przy ruchach powiek.

Objawy te są najczęściej wynikiem nieprawidłowego składu łez. Do nieprawidłowego składu filmu łzowego dochodzi najczęściej w wyniku dysfunkcji lub przewlekłego zapalenia gruczołów Meiboma (z ang. MGD). Nieprawidłowy skład łez może występować samoistnie lub równocześnie ze zmniejszonym wydzielaniem łez.

Zespół suchego oka – przyczyny

Z wielu przyczyn może dojść do zmniejszenia produkcji łez lub do ich nieprawidłowego składu. Najczęstsze przyczyny zespołu suchego oka to:

  • wiek (wraz z wiekiem dochodzi do zmniejszenia produkcji łez)
  • niektóre choroby ogólne lub leki przyjmowane w trakcie leczenia schorzeń (choroba nadciśnieniowa, cukrzyca, alergia, schorzenia tarczycy, choroby reumatoidalne, choroby skóry np. trądzik, zaburzenia hormonalne i inne)
  • przewlekle stosowanie preparatów do oczu z konserwantem np. leczenie przeciwbakteryjne antybiotykiem lub leczenie jaskry
  • używanie soczewek kontaktowych
  • dysfunkcja gruczołów łojowych Meiboma, prowadząca do przewlekłego zapalenia brzegów powiek.

Leczenie zespołu suchego oka

Często zdarza się, że kiedy objawy ze strony oczu nie są bardzo dokuczliwe lekceważymy je. Kiedy dochodzi do nasilenia dolegliwości staramy się poradzić sobie sami z problemem. Niestety, często lekceważenie objawów suchego oka lub niewłaściwe postępowanie powoduje nasilenie dolegliwości i może prowadzić do pogorszenia stanu oraz nieodwracalnych zmian na powierzchni oka. Zdarza się również, że zespół suchego oka bywa przeoczony lub wręcz mylony z innymi schorzeniami oczu np. z alergią oczu. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem okulistą, który zaproponuje odpowiednią terapię.