Suchość oczu
Pieczenie oczu
Kłucie w oku
Łzawienie oczu
Warto wiedzieć, że zespół suchego oka to poważne schorzenie, które nieleczone powoduje nasilenie dolegliwości, może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń spojówki i rogówki oraz znacznego spadku komfortu życia. Zespół suchego oka, znany również pod nazwą „suche oko”, to zespół objawów, które powstają w wyniku niedostatecznego wydzielania łez lub nieprawidłowego składu łez prowadząc do przewlekłego zapalenia spojówek i rogówki, a więc do zaburzeń powierzchni oka.
Objawy zespołu suchego oka, nasilają się jeszcze bardziej w niekorzystnych warunkach otoczenia np. w pomieszczeniach o suchym powietrzu (klimatyzowanym lub z ogrzewaniem centralnym), na słońcu i wietrze, w miejskim smogu lub w dymie papierosowym oraz kiedy rzadko mrugamy, np. w czasie czytania, oglądania telewizji czy podczas korzystania z komputera w pracy i w domu.
Jakie jeszcze mogą być objawy suchego oka? Zdarza się, że do powyższych dolegliwości dołączają się swędzenie powiek i ich brzegów, zgrubienie i zaczerwienie brzegów powiek, łuski, strupki na brzegach powiek i rzęsach lub zaschnięta wydzielina, uczucie ocierania powierzchni oka przy ruchach powiek.
Objawy te są najczęściej wynikiem nieprawidłowego składu łez. Do nieprawidłowego składu filmu łzowego dochodzi najczęściej w wyniku dysfunkcji lub przewlekłego zapalenia gruczołów Meiboma (z ang. MGD). Nieprawidłowy skład łez może występować samoistnie lub równocześnie ze zmniejszonym wydzielaniem łez.
Z wielu przyczyn może dojść do zmniejszenia produkcji łez lub do ich nieprawidłowego składu. Najczęstsze przyczyny zespołu suchego oka to:
Często zdarza się, że kiedy objawy ze strony oczu nie są bardzo dokuczliwe lekceważymy je. Kiedy dochodzi do nasilenia dolegliwości staramy się poradzić sobie sami z problemem. Niestety, często lekceważenie objawów suchego oka lub niewłaściwe postępowanie powoduje nasilenie dolegliwości i może prowadzić do pogorszenia stanu oraz nieodwracalnych zmian na powierzchni oka. Zdarza się również, że zespół suchego oka bywa przeoczony lub wręcz mylony z innymi schorzeniami oczu np. z alergią oczu. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem okulistą, który zaproponuje odpowiednią terapię.