Jak dbać o oczy latem?
Weekendowe wypady nad wodę, letnie wędrówki oraz kąpiele nieodłącznie kojarzą się z sezonem wakacyjnym. Wysokie temperatury zachęcają do spędzania czasu w parkach i letnich ogródkach. W słonecznym zachwycie warto jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przed promieniami UV, które w nadmiarze mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia – w szczególności narządu wzroku.
Sprawdź nasze wskazówki i przygotuj się na sezon wakacyjny.
Jak chronić się przed wpływem promieni słonecznych?
Chociaż promienie słoneczne działają korzystnie na nasze samopoczucie, zbyt długie przebywanie na otwartym słońcu może być szkodliwe w skutkach. Według Światowej Organizacji Zdrowia nawet w pochmurne dni ekspozycja na słońce może być wysoka – warto więc chronić się przed słońcem przez cały rok.
Światło słoneczne jest najsilniejsze od południa do wczesnego popołudnia. Najlepszą porą na letnie spacery i pikniki jest wczesny poranek oraz późne popołudnie, które dają nam łagodniejsze, a równie przyjemne światło.
W okresie wakacyjnych wyjazdów należy pamiętać, że promieniowanie UV jest szczególnie silne na większych wysokościach oraz gdy odbija się od wody, lodu lub śniegu. Promieniowanie ultrafioletowe może uszkadzać tkanki powierzchni oka, a także rogówkę i soczewkę. Wyjątkowo ostrożne powinny być osoby z jasnym kolorem tęczówki, zaćmą lub zażywające antybiotyki.
Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?
Podstawą dbania o wzrok w okresie letnim, kiedy ekspozycja na słońce jest największa, są odpowiednio dobrane okulary przeciwsłoneczne. Warto pamiętać, że rodzaj szkieł jest niezwykle ważny, a w ich wyborze powinien nam pomóc doświadczony optyk. Wbrew pozorom nie zawsze najciemniejsze okulary stanowią najlepszą ochronę przed promieniami UV. Źrenica oka najbardziej rozszerza się w przypadku używania czarnych szkieł, co sprawia, że wpada do niej większa ilość promieni UV. W przypadku doboru szkieł, warto zwrócić uwagę na brąz, a także szarość i zieleń. Dobre okulary przeciwsłoneczne, z filtrem powyżej 400 UV, pomagają nam chronić się przed powstawaniem chorób oczu, takich jak zapalenie spojówek, ale także tych poważniejszych, np. skrzydlik, czerniak czy degeneracja plamki żółtej.
Kiedy uważać szczególnie?
Lato jest czasem, który szczególnie chętnie spędzamy nad wodą. Oprócz okularów przeciwsłonecznych, należy także pamiętać o okularach pływackich. Chlorowana woda w basenach oraz drobnoustroje znajdujące się w naturalnych zbiornikach wodnych, po przedostaniu się do oka, mogą prowadzić do infekcji oczu. Okulary pływackie chronią też przed podrażnieniem oczu przez sól morską. Szczególnie ostrożne powinny być osoby noszące soczewki kontaktowe – podczas letniego plażowania istnieje ryzyko dostania się kremu do opalania lub drobinek piasku pod soczewkę, co może prowadzić do nieprzyjemnego zatarcia oka.
Co zabrać ze sobą na wakacje?
Pakując plażową torbę, warto więc pamiętać nie tylko o okularach przeciwsłonecznych i nakryciu głowy, ale również o nawilżających kroplach do oczu. Powinny być one nieodłącznym elementem wakacyjnych wojaży. Doskonale sprawdzą się nawilżające krople do oczu HYABAK®. Zawierają actinoquinol – środek o właściwościach filtra UV, dzięki czemu pomagają chronić oczy przed promieniowaniem UV. Dodatkowo, dzięki właściwościom nawilżającym, krople do oczu HYABAK®łagodzą dyskomfort.
Suche i klimatyzowane pomieszczenia
Nie tylko promienie słoneczne, ale także wysokie temperatury stanowią wyzwanie dla naszych oczu. Suche i gorące powietrze powoduje, że warstwa lipidowa filmu łzowego zostaje zaburzona. Film łzowy, wskutek nadmiernego parowania, nie jest wtedy w stanie chronić naszych oczu przed wysuszeniem. Problem ten może pojawić się także w mocno klimatyzowanych pomieszczeniach oraz w czasie podróży, np. samolotem. Suche powietrze może skutkować podrażnieniem i łzawieniem oczu. Wtedy również warto wspomóc się sprawdzonymi nawilżającymi kroplami do oczu HYABAK®, które przyniosą natychmiastową ulgę.
Źródła:
- https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/radiation-the-known-health-effects-of-ultraviolet-radiation [Dostęp: 04.05.2022]
- https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/sun-smart-uv-safety-infographic-3 [Dostęp: 09.06.2022]
- https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/sun [Dostęp: 09.06.2022]
Copyright © 2022, Thea Polska. Wszystkie prawa zastrzeżone.