Dłuższe dni i promienie słońca sprawiają, że po długim okresie jesienno-zimowym, wiosną i latem chętniej spędzamy czas wolny na świeżym powietrzu. Każdy tak jak lubi: poranny bieg po zdrowie, rodzinny spacer z psem, wycieczka rowerowa, wypad za miasto z przyjaciółmi czy wieczorna randka w kawiarnianym ogródku. W okresie pylenia dla alergika to wyzwanie. Pojawienie się intensywnego swędzenia i łzawienia oczu może stać się prawdziwym utrapieniem. Każdy alergik powinien wiedzieć, jak może się pozbyć dokuczliwych objawów, by móc spędzać czas przyjemnie.
Najskuteczniejszym sposobem, aby objawy alergii oczu nie pojawiły się, jest unikanie alergenów. Jest to trudne zadanie do wykonania, zwłaszcza jeśli intensywny okres pylenia najczęściej uczulających roślin w Polsce trwa od lutego do końca sierpnia. Można np. ograniczyć czas przebywania na świeżym powietrzu. Pytanie, czy chcemy oraz czy w ogóle jest to możliwe? Warto zatem wiedzieć co robić, gdy niespodziewanie dopadną nas dolegliwości ze strony oczu związane z alergią.
Pojawienie się objawów alergii oczu świadczy o tym, że reakcja alergiczna już się rozpoczęła. Złagodzenie dolegliwości jest możliwe po podaniu leków przeciwalergicznych. Szybciej niż tabletki zadziałają leki podawane miejscowo w postaci kropli do oczu na alergię. Nie wszystkie są jednak takie same.
W aptece, bez recepty można kupić różne krople na alergię. Ale uwaga! Tylko część z nich to leki. Leki te różnią się:
Najczęściej leki okulistyczne są konserwowane chlorkiem benzalkonium, który działa prozapalnie oraz alergizująco. Może zatem dodatkowo, podrażniać i nasilać objawy alergii. Warto zatem stosować przeciwalergiczne krople do oczu bez konserwantów takie jak Zabak®, dostępne od niedawna bez recepty.
Stosowanie leków przeciwalergicznych może być konieczne przez cały okres pylenia roślin, na które jest się uczulonym. Dzięki nim można skutecznie kontrolować objawy nie dopuszczając do nasilenia dolegliwości.
Oprócz stosowania leków w sezonie alergicznym należy też zadbać o profilaktykę. Kilka prostych zasad pozwoli ograniczyć skutki narażenia na alergeny i przywrócić komfort funkcjonowania oczu. Sprawdź więcej na ten temat w tym artykule.
Swędzenie, łzawienie i zaczerwienienie oczu – rozpoznajesz te objawy? To może być alergiczne zapalenie spojówek, które często towarzyszy alergikom wpływając znacząco na każdą życiową aktywność.
Całkowite uniknięcie kontaktu oka z alergenem nie jest możliwe. Zawsze jednak możemy zatroszczyć się o to, aby ograniczyć negatywne skutki reakcji alergicznej.