Po pierwsze musimy dbać o to, aby jak najmniejsza ilość alergenów dostawała się do spojówki. Po drugie – zadbać o prawidłowy film łzowy na powierzchni oka. Pomoże w tym wdrożenie kilku prostych zasad.
1. Przebywając na świeżym powietrzu, używaj okularów ochronnych, np. dobrze przylegających okularów przeciwsłonecznych, koniecznie z filtrem UV. Pozwalają one ograniczyć liczbę alergenów dostających się na powierzchnię oka, szczególnie w wietrzny dzień lub podczas aktywności na świeżym powietrzu, np. przy jeździe na rowerze.
2. Często myj twarz, włosy, ręce – szczególnie po powrocie do domu.
3. Przepłukuj i nawilżaj oczy kilka razy w ciągu dnia. Do przepłukiwania można zastosować roztwór soli fizjologicznej lub lepiej nawilżające krople do oczu bez drażniących konserwantów, np. Hyabak®. Nawilżające krople do oczu dodatkowo poprawią zaburzoną w alergii stabilność ochronnego filmu łzowego. Krople możesz schłodzić w lodówce – zimne dadzą uczucie jeszcze większej ulgi.
4. Oczyszczaj okolice oczu: rzęsy, powieki i ich brzegi z gromadzących się tam alergenów, zanieczyszczeń oraz zalegającej wydzieliny. Pozwala to nie tylko zmniejszyć ilość alergenów, ale także złagodzi istniejące podrażnienie. Warto do tego celu zastosować dedykowane dla osób o wrażliwej skórze hypoalergiczne preparaty bez konserwantów przeznaczone do higieny okolic oczu, np. płyn Blephasol® idealny do codziennego stosowania lub gotowe do użycia, jałowe chusteczki nasączane płynem ze składnikami o działaniu przeciwzapalnym i regenerującym Blephaclean®. Chusteczki możesz mieć zawsze przy sobie i użyć w dowolnym momencie – zamiast pocierać oczy np. brudnymi rękami.
5. Pod żadnym pozorem nie dotykaj oczu rękami i nie pocieraj, nawet gdy swędzą. Zamiast oczekiwanej ulgi spowodujesz nasilenie dolegliwości.
6. Na powieki możesz zastosować zimne okłady – szczególnie, jeśli pojawiła się opuchlizna. Uwaga! Nie stosuj do tego celu herbatek, ziół itp., gdyż często uczulają i nasilają objawy.
7. Inne, przydatne zasady:
– w miarę możliwości ogranicz długotrwałą pracę biurową czy wielogodzinne wpatrywanie się w monitor komputera lub ekran smartfonu, które zmniejszają odruch mrugania, co prowadzi do nieprawidłowego nawilżania oczu i utrudnia naturalne wypłukiwanie alergenów z powierzchni oka;
– w przypadku użytkowania soczewek kontaktowych w okresie pylenia noś je z dużą ostrożnością, gdyż soczewka (podobnie jak alergia oczu) wywołuje zmiany w filmie łzowym i na powierzchni oka, a także może być dodatkowo źródłem infekcji. Pamiętaj, że w tym okresie bezpieczniejsze są soczewki jednodniowe, a najlepiej skonsultuj ten fakt z lekarzem okulistą;
– przy wystąpieniu reakcji alergicznej szybciej niż tabletki zadziałają np. krople do oczu na alergię Zabak®, które dostępne są w aptekach bez recepty. Przeciwalergiczne krople na zapalenie spojówek Zabak® łagodzą objawy występujące od razu po zetknięciu z alergenem, takie jak świąd, łzawienie, podrażnienie, ale także te, które występują w kolejnym etapie reakcji alergicznej, czyli obrzęk i przekrwienie oczu.
Swędzenie, łzawienie i zaczerwienienie oczu – rozpoznajesz te objawy? To może być alergiczne zapalenie spojówek, które często towarzyszy alergikom wpływając znacząco na każdą życiową aktywność.
Wiosną i latem chętniej ruszamy się z domu – to czas weekendowych wypadów z przyjaciółmi lub zasłużonych urlopów. Podpowiadamy, na co powinien zwrócić uwagę alergik planujący podróż.