Krople do oczu na alergie – czym się kierować przy ich wyborze?

Przeciwalergiczne krople do oczu przynoszą ulgę wtedy, gdy Twoje oczy łzawią, swędzą czy są zaczerwienione lub opuchnięte w wyniku kontaktu z alergenem. Pomagają złagodzić dolegliwości i zapobiec ich nasileniu szybciej niż tabletki przeciwhistaminowe, jednak tylko wtedy, gdy wybierzesz odpowiedni preparat – z dobrym składem. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby wybrać dobre krople do oczu na alergie.

Krople do oczu – na co pomagają? Rodzaje kropli do oczu

Krople do oczu mogą mieć zbawienny wpływ na Twoje oczy. W aptece dostępne są krople na różne dolegliwości, np.:

 • Krople do oczu na alergie – przynoszą ulgę wtedy, gdy Twoje oczy reagują na kontakt z alergenem, np. swędzą, są zaczerwienione i łzawią, a na powiekach pojawia się opuchlizna.

Niektóre krople do oczu, dostępne są w aptece bez recepty.

 • Krople na inne choroby oczu – pomagają przy schorzeniach, takich jak bakteryjne zapalenie spojówek czy jaskra. Są to często  leki na receptę przepisywane przez lekarza.
 • Krople na suche, zmęczone oczy – pomagają wtedy, gdy czujesz, że Twoje oczy są przesuszone lub pieką w wyniku np. zbyt długiego czasu spędzonego przed komputerem lub przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Dolegliwości te są spowodowane zbyt rzadkim mruganiem lub nieprawidłowym filmem łzowym, który nawilża i chroni powierzchnię oka. Problem ten pojawia się także w przebiegu niektórych chorób ogólnych lub w trakcie długotrwałego przyjmowania niektórych leków doustnych albo stosowania preparatów do oczu z konserwantami.
 • Krople na czerwone oczy – zawierają substancję obkurczającą naczynia krwionośne. Stosowane przez użytkowników do „wybielenia” oczu niestety są zbyt często nadużywane.  Przekrwienie oczu to objaw występujący w bardzo wielu chorobach oka i zwykle oznacza obecność stanu zapalnego. Przyczyna stanu zapalnego może być jednak różna, co wymaga odpowiedniego rozpoznania i właściwego leczenia, a nie tylko maskowania problemu. Warto także wiedzieć, że ich zbyt częste i długotrwałe  stosowanie może prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych i stałego zaczerwienienia oczu. Nie należy ich więc zakraplać dłużej niż parę dni.

Czym kierować się przy wyborze kropli do oczu na alergię?

Jeśli masz objawy alergii oczu i szukasz kropli do oczu na alergie, po pierwsze powinieneś zwrócić uwagę na  rodzaj kropli i ich przeznaczenie. Tylko niektóre z produktów to leki do oczu. Pozostała część preparatów to wyroby medyczne, które mogą być pomocne w leczeniu, ale nie zastępują leków.  W Twojej apteczce nie powinno zabraknąć takich produktów, jak:

 • Krople do oczu na alergie (bez recepty) – dobre krople na alergię to leki zawierające substancję czynną o wielokierunkowym mechanizmie działania i  bez konserwantów np. krople z ketotifenem, które działają przeciwhistaminowo oraz stabilizują komórki tuczne i zapobiegają ich rozpadowi po kontakcie z alergenem. Dzięki temu nie są uwalniane zgromadzone w tych komórkach substancje powodujące rozwój reakcji alergicznej np. histamina. Takie działanie sprawia, że krople te , przynoszą ulgę przy już istniejących objawach alergii oraz zapobiegają nasilaniu się dolegliwości  podczas kolejnego kontaktu z alergenami.
 • Nawilżające krople do oczu bez konserwantów (bez recepty) – przynoszą ulgę nie tylko, gdy mamy za mało łez lub ich skład jest niewłaściwy, co objawia się uczuciem suchości, pieczenia lub zmęczenia oczu, ale także w alergicznym zapaleniu spojówek. Dzięki nim możemy wypłukać alergeny z oczu oraz odpowiednio nawilżyć gałkę oczną, dzięki czemu oko jest lepiej chronione przed wnikaniem alergenów. Dodatkową ulgę poczujesz, jeśli przed użyciem schłodzisz je w lodówce, co pomoże także w zmniejszeniu obrzęku.
 • Krople do oczu z antybiotykiem – stosuje się w leczeniu schorzeń, takich jak bakteryjne zapalenie spojówek czy zapalenie brzegów powiek, które czasem mogą towarzyszyć alergii. Może się to objawiać np. zwiększoną ilością ropnej wydzieliny (nieprzezroczysta, żółta) np. po pocieraniu oczu brudnymi rękami. O ich konieczności stosowania decyduje zawsze lekarz, dlatego krople te są dostępne wyłącznie na receptę.

Wybierając krople do oczu na alergię, zwróć uwagę na ich skład. Sprawdź czy krople nie zawierają żadnych konserwantów, które mogą szkodzić oczom, wysuszać je i powodować podrażnienia lub stać się przyczyną dodatkowego uczulenia. Wybieraj tylko takie preparaty przeciwalergiczne, które są wolne od konserwantów np. chlorku benzalkonium.

Ostatnim czynnikiem, który powinieneś wziąć pod uwagę to termin przydatności kropli po otwarciu. W aptekach dostępne są zwykle krople do oczu, które:

 • Można stosować tylko przez około 30 dni (4 tygodnie) po otwarciu i po tym okresie należy je wyrzucić, nawet jeśli cokolwiek w nich pozostało.
 • Należy zużyć od razu po otwarciu lub tego samego dnia.  Zawierają jednorazową porcję preparatu w małych ampułkach tzw. miniminsach.
 • Zachowują ważność nawet do 3 miesięcy – np. krople w innowacyjnym opakowaniu z opatentowanym systemem ABAK®, który  chroni jego zawartość przed skażeniem mikrobiologicznym.

Oczy to wrażliwy organ, który należy traktować z wyjątkową ostrożnością. Wybierając krople do oczu na alergię, weź pod uwagę tylko takie, które leczą objawy, dzięki zawartości skutecznej substancji czynnej, działającej wielokierunkowo i które nie zawierają konserwantów. Dodatkowo możesz stosować nawilżające krople do oczu, które wspomogą walkę z alergią, oczywiście także bez konserwantów.

Treści z serwisu dbamooczy.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Referencje:

 1. Baudouin C et al.: Preservaives in eyedrops: the good, the bad and the ugly. Prog Retin Eye Res 2010, 29 (4): 312-34.
 2. Bogacka E., Groblewska A., Alergiczne choroby narządu wzroku. Część 3 – leczenie alergii ocznej, [w:] https://www.mp.pl/okulistyka/okulistyka-dla-nieokulistow/artykuly/103003,alergiczne-choroby-narzadu-wzroku-czesc-3-leczenie-alergii-ocznej
 3. Bogacka E. Groblewska A., Miejscowa reakcja alergiczna w spojówce – implikacje terapeutyczne; Post Dermatol Alergol 2009; XXVI, 5: 315-318
 4. Bogacka E., Współpraca alergologów, okulistów i dermatologów w leczeniu alergicznych chorób narządu wzroku. Program edukacyjny Kompendium Okulistyki Zeszyt 1’2015 (49);
 5. Groblewska A, Alergia i soczewki kontaktowe, Alergia Astma Immunologia 2014, 19 (2): 84-87
 6. Jarosz A., Krople do oczu – jak działają i jak je stosować?, [w:] „Zdrowie” 2015. Pobrane z: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/oczy/krople-do-oczu-jak-dzialaja-i-jak-je-stosowac-aa-it6b-o3mY-WM6X.html
 7. Leonardi A. et al., Alergie oczu: rozpoznawanie i diagnostyka chorób powierzchni oka wynikających z nadwrażliwości. Alergia Astma Immunologia 2014; 19 (2): 58-70
 8. Leonardi A et al. Management of ocular allergy, Allergy 2019 Mar 19. doi: 10.1111/all.13786
 9. Prost M., Zespół suchego oka, [w:] https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/86727,zespol-suchego-oka
 10. Alergia [w:] http://www.medonet.pl/magazyny/abc-alergii,alergia—objawy–rodzaje-i-leczenie-alergii–uczulenie-na-pylki,artykul,1587489.html