Przeciwalergiczne krople do oczu przynoszą ulgę wtedy, gdy Twoje oczy łzawią, swędzą czy są zaczerwienione lub opuchnięte w wyniku kontaktu z alergenem. Pomagają złagodzić dolegliwości i zapobiec ich nasileniu szybciej niż tabletki przeciwhistaminowe, jednak tylko wtedy, gdy wybierzesz odpowiedni preparat – z dobrym składem. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby wybrać dobre krople do oczu na alergie.
Krople do oczu – na co pomagają? Rodzaje kropli do oczu
Krople do oczu mogą mieć zbawienny wpływ na Twoje oczy.
W aptece dostępne są krople na różne dolegliwości, np.:
- Krople do oczu na alergie – przynoszą ulgę wtedy, gdy Twoje oczy reagują na kontakt z alergenem, np. swędzą, są zaczerwienione i łzawią, a na powiekach pojawia się opuchlizna. Niektóre krople do oczu, dostępne są w aptece bez recepty.
- Krople na inne choroby oczu – pomagają przy schorzeniach, takich jak bakteryjne zapalenie spojówek czy jaskra. Są to często leki na receptę przepisywane przez lekarza.
- Krople na suche, zmęczone oczy – pomagają wtedy, gdy czujesz, że Twoje oczy są przesuszone lub pieką w wyniku np. zbyt długiego czasu spędzonego przed komputerem lub przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Dolegliwości te są spowodowane zbyt rzadkim mruganiem lub nieprawidłowym filmem łzowym, który nawilża i chroni powierzchnię oka. Problem ten pojawia się także w przebiegu niektórych chorób ogólnych lub w trakcie długotrwałego przyjmowania niektórych leków doustnych albo stosowania preparatów do oczu z konserwantami.
- Krople na czerwone oczy – zawierają substancję obkurczającą naczynia krwionośne. Stosowane przez użytkowników do „wybielenia” oczu niestety są zbyt często nadużywane. Przekrwienie oczu to objaw występujący w bardzo wielu chorobach oka i zwykle oznacza obecność stanu zapalnego. Przyczyna stanu zapalnego może być jednak różna, co wymaga odpowiedniego rozpoznania i właściwego leczenia, a nie tylko maskowania problemu. Warto także wiedzieć, że ich zbyt częste i długotrwałe stosowanie może prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych i stałego zaczerwienienia oczu. Nie należy ich więc zakraplać dłużej niż parę dni.
Czym kierować się przy wyborze kropli do oczu na alergię?
Jeśli masz objawy alergii oczu i szukasz kropli do oczu na alergie, po pierwsze powinieneś zwrócić uwagę na rodzaj kropli i ich przeznaczenie. Tylko niektóre z produktów to leki do oczu. Pozostała część preparatów to wyroby medyczne, które mogą być pomocne w leczeniu, ale nie zastępują leków. W Twojej apteczce nie powinno zabraknąć takich produktów, jak:
- Krople do oczu na alergie (bez recepty) – dobre krople na alergię to leki zawierające substancję czynną o wielokierunkowym mechanizmie działania i bez konserwantów np. krople z ketotifenem, które działają przeciwhistaminowo oraz stabilizują komórki tuczne i zapobiegają ich rozpadowi po kontakcie z alergenem. Dzięki temu nie są uwalniane zgromadzone w tych komórkach substancje powodujące rozwój reakcji alergicznej np. histamina. Takie działanie sprawia, że krople te , przynoszą ulgę przy już istniejących objawach alergii oraz zapobiegają nasilaniu się dolegliwości podczas kolejnego kontaktu z alergenami.
- Nawilżające krople do oczu bez konserwantów (bez recepty) – przynoszą ulgę nie tylko, gdy mamy za mało łez lub ich skład jest niewłaściwy, co objawia się uczuciem suchości, pieczenia lub zmęczenia oczu, ale także w alergicznym zapaleniu spojówek. Dzięki nim możemy wypłukać alergeny z oczu oraz odpowiednio nawilżyć gałkę oczną, dzięki czemu oko jest lepiej chronione przed wnikaniem alergenów. Dodatkową ulgę poczujesz, jeśli przed użyciem schłodzisz je w lodówce, co pomoże także w zmniejszeniu obrzęku.
Wybierając krople do oczu na alergię, zwróć uwagę na ich skład. Sprawdź czy krople nie zawierają żadnych konserwantów, które mogą szkodzić oczom, wysuszać je i powodować podrażnienia lub stać się przyczyną dodatkowego uczulenia. Wybieraj tylko takie preparaty przeciwalergiczne, które są wolne od konserwantów np. chlorku benzalkonium.
Oczy to wrażliwy organ, który należy traktować z wyjątkową ostrożnością. Wybierając krople do oczu na alergię, weź pod uwagę tylko takie, które leczą objawy, dzięki zawartości skutecznej substancji czynnej, działającej wielokierunkowo i które nie zawierają konserwantów. Dodatkowo możesz stosować nawilżające krople do oczu, które wspomogą walkę z alergią, oczywiście także bez konserwantów.
Treści z serwisu dbamooczy.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.