Fitness dla oczu
Poznaj proste sposoby na poprawę wzroku
Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Dla naszego mózgu patrzenie jest jednym z najbardziej absorbujących zajęć. To właśnie dzięki oczom mózg otrzymuje ok. 80% informacji o otoczeniu, by następnie poddać je procesowi analizy i przetwarzania1. Oko jest jak fabryka, która do sprawnego funkcjonowania potrzebuje bardzo dużo energii. Jej brak jest wrogiem dobrej kondycji oczu. Jeśli nie przykładamy wagi do właściwej regeneracji to często pierwszym sygnałem alarmowym w organizmie jest pogarszający się wzrok2.
Szlachetny wzroku…ile Cię trzeba cenić
Dbanie o dobry wzrok wbrew pozorom nie jest aż tak trudne. Należy skupić się na powiekach oraz mięśniach odpowiedzialnych za ruchy gałki ocznej3. Jeżeli nasze oczy są przeciążone szybko dają o sobie znać pieczeniem, łzawieniem, tzw. ciężkimi powiekami czy też plamkami lub zygzakami wchodzącymi w pole widzenia. Wówczas najlepiej jest wykonać kilka prostych i niewymagających większego wysiłku ćwiczeń.
Gimnastyka dla oczu
Popularnymi ćwiczeniami na poprawę wzroku są m.in. działania zgodne z metodą Williama H. Bates’a, twórcy wizjonetyki, czyli ćwiczenia relaksujące oczy. Warto pamiętać, że wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń na wzmocnienie wzroku powinno być poprzedzone relaksacją i odprężeniem całego organizmu. Oto kilka przykładowych ćwiczeń, których regularne wykonywanie wpłynie na poprawę wzroku.
- Odpoczynek dla oczu
Najprostszym sposobem na rozluźnienie oczu jest zamknięcie ich na chwilę i pomyślenie o czymś przyjemnym. Metoda ta traktowana jest jako podstawa w trosce o odprężenie wzroku i z reguły każdemu przynosi ulgę4. - Palming (z ang. palm – dłoń)
To ćwiczenie, jeśli przebiega prawidłowo, jest idealne do rozluźnienia nerwów wszystkich zmysłów, w tym wzroku. Wystarczy zamknąć oczy i “nałożyć” na nie swoistego rodzaju „czapeczki” uformowane z dłoni. Jest to gwarantem całkowitego wyeliminowania światła. To co ważne, palce muszą być skrzyżowane na czole, a dłonie nie powinny uciskać powiek. Kręgosłup powinien być wyprostowany, szyja wyciągnięta, a mięśnie twarzy rozluźnione. Po pewnym czasie obraz zacznie stawać się coraz ciemniejszy. Im obraz czarniejszy – tym lepiej, gdyż świadczy on o większym rozluźnieniu wzroku5. - Prosto w słońce
Odprężenie wzroku skorelowane jest także ze światłem słonecznym, które jest niezbędne dla zdrowia oczu, tak samo jak rozluźnienie i odprężenie. Zgodnie z zaleceniami Williama Batesa, każdy dzień powinniśmy zaczynać od kilkuminutowego patrzenia z zamkniętymi powiekami na słońce. Taka solaryzacja to dobry impuls dla poprawy wzroku. Celem wyeliminowania napięcia dobrze jest obracać głowę z boku na bok, z góry na dół, aby promienie słońca padały na twarz z każdej strony. Następnie należy odwrócić głowę od słońca i powoli otworzyć oczy. Ćwiczenie to zaleca się wykonywać bez soczewek i okularów6. - Czarny punkt
Do tego ćwiczenia potrzebna jest biała ściana i wyobraźnia, a dokładniej przywołanie w pamięci obrazu czarnego punktu, który należy umieścić na ścianie. Kropka jest najzdrowszą dla oka figurą geometryczną. Wpatrując się w nią warto zwrócić uwagę na oddech. Idealnie jakby był płynny i miarowy. Długość ćwiczenia powinna być zależna od czasu widzenia punktu jako czarnego, bez poświaty bądź szarej plamy w środku. Zmiany postrzegania koloru punktu są pierwszymi objawami napięcia oczu i psychiki7. - Nieskończoność
Ćwiczenie to można wykonać będąc w dowolnej pozycji. Wystarczy wyprostowaną ręką, w powietrzu, rysować znak nieskończoności i wzrokiem, bez poruszania głową, wodzić po jego linii. Następnie, przy zamkniętych oczach, należy wykonać dokładnie ten sam ruch8. - Prawo i lewo
Przy zamkniętych powiekach należy rozluźnić mięśnie czoła i powoli przesuwać gałkę oczną w prawo i w lewo do momentu, aż wyczuwalne będzie napięcie mięśni gałki ocznej. Przez chwilę należy utrzymać to napięcie, a cały cykl warto powtórzyć 5 razy9.
Moc wsparcia zamknięta w kapsułce
W dbaniu o dobry wzrok, oprócz rozluźniających i odprężających ćwiczeń, ważne jest to co jemy i czym się suplementujemy. Aby jak najdłużej cieszyć się ostrością widzenia i dobrą kondycją oczu istotne jest dostarczanie substancji wspierających wzrok. Olej rybi, cynk, selen, miedź, kwasy omega-3, resweratrol, witamina D, C i E to kluczowe elementy w diecie, które wzmacniają oczy.
Nutrof Total® to produkt zawierający w swoim składzie witaminy i mikroelementy o działaniu antyoksydacyjnym a także cynk, który przyczynia się do utrzymania prawidłowego widzenia. Spędzając coraz więcej czasu przed ekranami urządzeń elektronicznych warto pamiętać o ich uzupełnianiu.