Dlaczego czujesz zmęczenie oczu?

Dlaczego czujesz zmęczenie oczu?

Narząd wzroku to jedno z najważniejszych narzędzi percepcyjnych człowieka. Ewolucja to bardzo powolny proces, a nasze oczy nie zdążyły jeszcze w pełni dostosować się do współczesnego świata.

 

Cyfrowe zmęczenie oczu — jak sobie z nim radzić?

Godziny spędzone przed ekranami – komputerów, smartfonów, telewizorów – mają bardzo duży wpływ na zmęczenie oczu. Długa praca przy komputerze sprawia, że mrugamy z mniejszą częstotliwością. Prowadzi to do nadmiernego parowania łez. Dlatego tak ważne jest, by nasze miejsce pracy było odpowiednio przygotowane. Na co zwrócić uwagę?

  • Odległość oczu od monitora powinna wynosić 40-75 cm.
  • Monitor należy ustawić tyłem do okna, aby ograniczyć odbicie światła.
  • Światło w pomieszczeniu powinno być równomiernie rozproszone.

 

Zespół suchego oka

Zbyt długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach wysusza powierzchnię oka, a zmęczenie nasila się. Może to prowadzić do uciążliwego zespołu suchego oka, który najczęściej objawia się zaczerwienieniem, swędzeniem i pieczeniem. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Możesz również wykorzystać nawilżacz powietrza, który podniesie wilgotność w Twoim otoczeniu.

WAŻNE! Nieleczony  zespół suchego oka może prowadzić do pogorszenia wzroku.

 

Jak możesz zadbać o swoje oczy na co dzień? 

W czasie pracy rób częste przerwy. W trakcie przerwy pozwól oczom odpocząć. Poświęć chwilę i popatrz w dal, najlepiej na zieleń. Zaleca się 5 minutowy odpoczynek po każdej godzinie pracy przed ekranem.

 

Zadbaj o swój wzrok a dostrzeżesz różnicę

Jeśli odczuwasz, że Twoje oczy są podrażnione, dobrym wyborem będą krople nawilżające, które zmniejszają uczucie dyskomfortu. Zwróć uwagę na zawartość kwasu hialuronowego, który stanowi naturalny składnik filmu łzowego i ma właściwości nawilżające. Krople do oczu HYABAK® przynoszą natychmiastową ulgę i są polecane osobom, które dużo czasu spędzają przed ekranem, noszą szkła kontaktowe lub zmagają się z podrażnionymi, zaczerwienionymi oczami. Dzięki nim dostrzeżesz różnicę od razu, a Twoje oczy będą Ci wdzięczne. Pamiętaj również o regularnych wizytach u okulisty i kontroli swojego wzroku.

 

Źródła:

  1. https://kadry.infor.pl/kadry/bhp/ochrona_indywidualna/450226,Praca-przy-komputerze-wymagania-bhp.html [dostęp: 08.04.2022]
  2. https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/pl?_nfpb=true&_pageLabel=P30001831335539182278&html_tresc_root_id=19379&html_tresc_id=20098&html_klucz=19558&html_klucz_spis=[dostęp: 08.04.2022]
  3. https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/zdroweoczy/151481,jak-dbac-o-wzrok [dostęp: 4.03.2022]
  4. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/oczy/zmeczone-oczy-takie-objawy-swiadcza-o-zmeczonych-oczach-oto-co-mozesz-aa-a2eo-pBnc-A6H4.html [dostęp: 4.03.2022]
  5. https://www.nowafarmacja.pl/blog/jak-dbac-o-zdrowie-swoich-oczu [dostęp: 4.03.2022]

 

Copyright © 2022, Thea Polska. Wszystkie prawa zastrzeżone.