Jak chronić oczy przed zanieczyszczonym powietrzem?
Ekspozycja na słońce, niebieskie światło komputerów i telefonów czy niewystarczająca ilość snu to nie jedyne zagrożenia dla naszego wzroku. O ile niektórych z nich możemy uniknąć lub je ograniczyć, o tyle trudniej jest z narażeniem na zanieczyszczenia powietrza, które również mają negatywny wpływ na nasze oczy. Powietrze w polskich miastach jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aż 33 z nich znajduje się w czołowej pięćdziesiątce tych miast. Należy pamiętać, że smog stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.
Zdrowotne skutki smogu
Narażenie na bardzo wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że zanieczyszczenie powietrza wpływa także na kondycję naszych oczu.
Dolegliwości oczu spowodowane przez smog to między innymi:
- suchość, pieczenie, podrażnienie, a nawet ból oczu,
- zmęczenie wzroku,
- kłucie oraz uczucie piasku pod powiekami,
- nadwrażliwość na światło,
- nawracające infekcje,
- opuchnięte powieki.
Związki chemiczne zawarte w smogu działają niekorzystnie na nasze oczy i mogą dodatkowo powodować zaburzenie produkcji łez (nadmierne łzawienie) oraz stany zapalne spojówek. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić do wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej.
Jak uchronić oczy przed skutkami smogu?
Osoby zamieszkujące miasta o wysokim stężeniu zanieczyszczeń powietrza są bardziej narażone na pojawienie się Zespołu Suchego Oka. Szczególnie dotyczy to miast położonych na dużych wysokościach, gdzie powietrze jest suche. Okuliści zalecają, aby osoby cierpiące z powodu suchości oczu, mieszkające w miastach ze smogiem lub w bardzo suchym klimacie, stosowały określone kroki, by zapobiec objawom suchości oczu lub złagodzić je.
Jak możesz zadbać o swoje oczy na co dzień?
W czasie pracy rób częste przerwy. W trakcie przerwy pozwól oczom odpocząć. Poświęć chwilę i popatrz w dal, najlepiej na zieleń. Zaleca się 5-minutowy odpoczynek po każdej godzinie pracy przed ekranem.
Zadbaj o swój wzrok, a dostrzeżesz różnicę
Jeśli odczuwasz, że Twoje oczy są podrażnione, dobrym wyborem będą krople nawilżające, które zmniejszają uczucie dyskomfortu. Zwróć uwagę na zawartość kwasu hialuronowego, który stanowi naturalny składnik filmu łzowego i ma właściwości nawilżające. Krople do oczu HYABAK® przynoszą natychmiastową ulgę i są polecane osobom, które dużo czasu spędzają przed ekranem, noszą szkła kontaktowe lub zmagają się z podrażnionymi, zaczerwienionymi oczami. Dzięki nim dostrzeżesz różnicę od razu, a Twoje oczy będą Ci wdzięczne. Pamiętaj również o regularnych wizytach u okulisty i kontroli swojego wzroku.
- Używaj wysokiej jakości oczyszczacza powietrza w swoim mieszkaniu.
- Zainwestuj w nawilżacz powietrza, który zwiększy wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym spędzasz najwięcej czasu.
- Przebywając w wietrznych miejscach, nie zapominaj o okularach chroniących przed wiatrem. Pamiętaj, że wentylatory i suszarki do włosów również mogą powodować wysuszanie oczu, więc w miarę możliwości ogranicz ich używanie.
- Trzymaj się z dala od dymu papierosowego – poza innymi negatywnymi skutkami zdrowotnymi płynącymi z aktywnego lub biernego palenia, należy pamiętać, że dym papierosowy działa również wysuszająco na nasze oczy.
- Rób regularnie przerwy w pracy przed komputerem, oglądaniu telewizji i czytaniu. Podczas tych czynności nie mrugamy tak często jak zwykle – staraj się więc mrugać częściej, by przywrócić oczom utracone nawilżenie.
- Pamiętaj o regularnym stosowaniu dobrej jakości nawilżających kropli do oczu. Zwróć uwagę na to, by krople, które kupujesz, zawierały kwas hialuronowy oraz filtr UV, które złagodzą objawy suchości i działanie promieni słonecznych.
Źródła:
- https://www.economist.com/europe/2018/01/18/why-33-of-the-50-most-polluted-towns-in-europe-are-in-poland [Dostęp: 01.08.2022]
- https://m-med.wroclaw.pl/czy-smog-szkodzi-twoim-oczom/ [Dostęp: 20.05.2022]
- https://www.aao.org [Dostęp: 20.06.2022]
- https://www.aao.org/salud-ocular/noticias/poor-air-quality-risk-amd-macular-degeneration [Dostęp: 20.06.2022]
- https://www.youtube.com/watch?v=16SlS7ecIWM [Dostęp: 20.06.2022]
- https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/dry-eye-tips [Dostęp: 1.08.2022]
Copyright © 2022, Thea Polska. Wszystkie prawa zastrzeżone.