Jak dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe?

Jak dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe są coraz częściej wybieraną metodą korekcji wzroku. Dotychczasowi użytkownicy okularów decydują się na soczewki nie tylko ze względu na wygodę ich noszenia, lecz także ze względów estetycznych. W poniższym artykule tłumaczymy, jak dobrać soczewki kontaktowe i jakie korzyści płyną z ich noszenia.

 

Soczewki kontaktowe – dlaczego to dobry wybór?

Soczewki kontaktowe są _zdaniem niektórych pacjentów-wyborem bardziej komfortowym niż tradycyjne okulary. Jednym z powodów jest to, że nie występuje w ich przypadku problem zaparowanych lub brudnych szkieł. A jak to wygląda ze strony okulistycznej? Soczewki kontaktowe gwarantują szerokie pole widzenia, które nie jest ograniczane przez oprawki okularów. Osie optyczne soczewek podążają za zmianami położenia gałek ocznych. W polu widzenia nie powstają więc ślepe obszary, co zdarza się przy krawędziach oprawek. Większa jest także stabilność obrazu podczas ruchu oczami, głową i całym ciałem. Jest to szczególnie ważna cecha w przypadku sportowców – podczas ewentualnej kontuzji ryzyko uszkodzenia soczewki kontaktowej jest mniejsze niż ryzyko stłuczenia soczewki okularów. Co więcej, używanie soczewek kontaktowych z filtrem minimalizuje narażenie oczu na promieniowanie UV.

 

Specjalista dobierający parametry soczewek kontaktowych zwraca uwagę na:

  • rodzaj i nasilenie wady wzroku),
  • środowisko, w którym przebywamy (np. mocno klimatyzowane lokale),
  • indywidualną fizjologię oczu (m.in. jakość filmu łzowego, pozycję powiek,).

 

Tym, co chcemy osiągnąć, decydując się na soczewki kontaktowe, jest przede wszystkim idealne widzenie, czyli doskonała ostrość wzroku . Kolejnym czynnikiem jest komfort użytkowania, który zależy w dużej mierze od materiału użytego w produkcji soczewek, współczynnika tarcia oraz zwilżalności. Warto również wziąć pod uwagę to, że rogówka powinna mieć zapewnioną właściwą ilość tlenu. Kluczowa w stosowaniu soczewek jest ich higiena, odpowiednio częsta wymiana oraz regularne wizyty u okulisty.

 

Większość soczewek to soczewki silikonowo-hydrożelowe. Najczęściej używane to te miesięczne lub dwutygodniowe. Alergicy używający szkieł kontaktowych decydują się często na miękkie soczewki jednorazowe (jednodniowe). W przypadku każdego rodzaju soczewek istotne jest stosowanie płynów do ich pielęgnacji oraz dobrej jakości nawilżających kropli do oczu. Tzw. sztuczne łzy eliminują alergeny w worku spojówkowym oraz zapewniają stabilność filmu łzowego. Nawilżające krople do oczu HYABAK® to doskonały wybór dla użytkowników soczewek kontaktowych.

 

Źródła:

  1. https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.psjd-6e47fee6-9385-4de3-962e-375b795da3a1/content/partContents/edff587e-9d1c-3949-8eae-b6a7720d9b49 (Dostęp: 27.06.2022)
  2. Anna M. Ambroziak., Jerzy Szaflik., Alergia i soczewki kontaktowe, „Postępy Dermatologii i Alergologii” 2009, t.  26, nr 5, s. 323-325.

 

Copyright © 2022, Thea Polska. Wszystkie prawa zastrzeżone.